
Не е малко известен факта, че цените на строителните материали се вдигнаха, което от своя страна повишава себестойността на крайния продукт. В тази презентация ще систематизираме основните причини това да се случи.
Причина №1: Забавянето на доставките
Затруднените вътрешноевропейски доставки повишават цените за придвижване на материалите от складовете и заводите до дистрибуторите, което влияе и върху цената на крайния продукт.
Транспортните навла (права за наемане на корабна площ за превоз на товари) от някои китайски пристанища за Европа се увеличават над осем пъти - от 1800 долара миналата година, в момента контейнерът е над 14 хил. долара. Товарите са много, създава се дефицит на контейнери и това води до аномалии в ценообразуването. Антиковид мерките на някои икономики принудиха корабите да стоят твърде дълго на вахта. Световното движение на контейнерите се забави и така е и досега.
Причина №2: Поскъпване на материалите
Поскъпването на материалите е повишило себестойността на строителния продукт с между 33% и 35%.
С колко % са се вдигнали цените на строителните материали?
-
Арматурата за една година се е вдигнала с 60%.
-
Топло- и хидроизолацията с над 50%.
-
Цените на стиропора и XPS (екструдиран полистирол) дотук са се вдигнали с около 40%
-
С 40% нагоре са и различните продукти, които се влагат във ВиК и ОВ системите.
-
Хидрофобният шперплат се е вдигнал с 25%.
-
Дървеният материал се е вдигнал от 50% до 100%.
-
Заради петролопроизводните суровини поскъпва и строителната химия.
Причина №3: Забавяне на издаването на РС
Ha тoзи фoн инвecтициитe в cтpoитeлcтвoтo ocтaвaт тpyдни, зapaди aдминиcтpaтивнитe тeжecти в cтpaнaтa. Вpeмeтo зa пoлyчaвaнe нa paзpeшeниe зa cтpoитeлcтвo в Гepмaния oтнeмa 55 paбoтни дни, дoĸaтo в Бългapия отнема месеци, понякога години. Това не ни дава възможност да калкулираме обективно разходите по строителството и да съобразим офертните цени на апартаментите спрямо новите условия.
Причина №4: Силното индустриално търсене от страна на Китай и понижаването на щатския долар
Индустриалните метали са градивните елементи на строителството. Те са основни за направата на всичко – от къщи до електрически автомобили. От своя страна – цените им зависят от производството в Китай, тъй като страната отговаря за приблизително половината от глобалното търсене.
Силното индустриално търсене от страна на Китай и понижаването на щатския долар са две от вероятните причини в международен план за повишаване на цените.
Причина №5: Наплив на строители на пазара
Като локална причина за скока на цените при материалите е бурното строителство, също интереса към ремонти, които пряко влияят на завишаване на цените. Това освен в цената на жилищата, се отразява и в на цената на довършителните дейности.
Причина №6: И-Н-Ф-Л-А-Ц-И-Я!
Увеличаването на парите в обръщение в Европа и САЩ с цел подпомагане на бизнеса и поемане на социалния негатив в условия на пандемията доведе до осезаемо покачване на инфлацията, което неминуемо се отразява и върху цената на крайния продукт.
Причина №7: Поскъпване на комуналните услуги
След Нова година има бум на смяна на цените – точно заради тази причина – заради електроенергията, газта – производство на всичко е свързано с енергия – това трябва да бъде избито с цена. Сухи смеси, хидроизолации, латекси – това са продукти, които се произвеждат в България – от декември до сега са ги увеличавали средно 2-3 пъти с по 10-15 %.
Причина №8: Работа на заводите в непълен капацитет
Принос за поскъпването на строителните материали има и работата на непълен капацитет на заводите в Европа заради COVID и блокадите. Миналата година имаше изцяло затворени заводи във Франция и в Италия, а в момента те не работят на пълни обороти заради заболели работници. Неефективността на заводите се отразява на единичната себестойност на продуктите.
Причина №9: Търсене≠Предлагане
Когато за дадени стоки има дефицит, големите производители предпочитат да пласират наличностите си на по-скъпите пазари, а българският не е от тях. В повечето случаи строителните материали на него са по-евтини, отколкото в другите европейски страни. При тези условия на пазара имаше недостиг на суровини, което също повлия върху покачването на цените.
Причина №10: Медта също поскъпна
Проектите за „зелена енергия“ от зарядни станции за електрически автомобили до вятърни турбини използват големи количества мед и други метали, което допринася за вълнението в сектора. А използването на мед и алуминий в автомобилите и строителството е широко разпространено благодарение на добрата им електропроводимост и рециклируемост.
Средната цена на медта през 2018-2019 г. беше около 6000 долара за тон, през октомври миналата година тя достигна 10 600 долара.
Причина №11: Разходи за персонал
Въпреки че възнагражденията и социалните придобивки в строителството непрекъснато се надграждат, една част от кадрите не са в състояние да отговорят с достатъчна квалификация и професионална етика.
Причина №12: Войната
Войната в Украйна даде своето отражение – няма строително желязо, а където има – цената му се качва по два пъти на ден.
По-високите цени на желязото и металите се отразяват върху стоманите, поцинкованите ламарини, всички видове метални профили и конструкции. Те повличат нагоре и всички гипскартонни системи за сухо строителство - на Кnauf, Rigips, Siniat и др., както и окачените фасади.
Причина №13: Смяна на правителството
Ситуацията с правителството в страната доведе със себе си още по-голямо забавяне в процедурите по издаване на Разрешение за строеж, което възпрепятства прогнозата за себестойността на крайния продукт.
Причина №14: Рекордно поскъпване на горивата
От 1 януари досега цената на суровия петрол е скочила с около 50%, цената на горивата у нас с 11 %, което също е причина да се повиши себестойността на крайния продукт.